با توجه به اینکه پارکینگ ها فضای کم ترددی دارند، بیشتر در معرض ورود سارقین و افراد خلافکار قرار می گیرد. به همین دلیل بسیاری از افراد برای تامین امنیت فضای پارکینگ خود دوربین مداربسته نصب می کنند. نصب دوربین مداربسته در پارکینگ نیازمند رعایت یک سری نکات است تا بتوان بهترین نتیجه را از سیستم مداربسته گرفت. توجه به نکاتی مانند سرپوشیده و یا سر باز بودن پارکینگ، میزان نور و روشنایی آن و… در انتخاب دوربین مداربسته توسط شما اثرگذار است. با خرید یک سیستم مداربسته مناسب می توانید به راحتی بر فضای پارکینگ و ورودی های ساختمان نظارت کنید و امنیت ساختمان را بالا ببرید. اگر مایل هستید ویژگی های دوربین مداربسته مناسب پارکینگ آشنا شوید، از شما دعوت می کنیم در ادامه این مقاله همراه ما باشید:

دلیل اهمیت نصب دوربین مداربسته در پارکینگ

معمولا پارکینگ ها فضایی تاریک و کم رفت و آمد هستند. هنگام شب چراغی آنجا روشن نیست و به راحتی نمی توان همه جا را بررسی کرد. هرچه فضای پارکینگ بزرگ تر باشد کنترل آن دشوارتر خواهد بود. اگر در پارکینگ باز بماند این احتمال وجود دارد که سارق وارد شده و در آن پنهان شود. به همین دلیل نصب دوربین مداربسته در پارکینگ ضروری به نظر می رسد. با انجام این کار می توانید اطمینان خاطر داشته باشید که در صورت وقوع هر گونه حادثه و یا سرقت، می توانید با استفاده از تصاویر دوربین مداربسته مجرم را شناسایی و یا علت حادثه را پیدا کنید. در برخی مجتمع ها اتاقک نگهبانی و یا انباری ها در پارکینگ قرار دارند. نصب دوربین مداربسته کمک می کند تا بتوان از این طریق بر این فضاها اشراف داشت و جلوی هرگونه ضرر و زیان را تا حد ممکن گرفت.

ویژگی های دوربین مداربسته پارکینگ

دوربین مداربسته ای که در پارکینگ نصب می شود باید دارای ویژگی های خاصی باشد. این ویژگی ها کمک می کنند تا سیستم نظارتی بتواند در فضای پارکینگ بهترین عملکرد را داشته و تصاویر باکیفیتی را ارائه دهند. در ادامه به برخی از مهم ترین ویژگی های دوربین مداربسته مناسب پارکینگ اشاره می کنیم تا بتوانید بهترین گزینه را انتخاب کنید:

نوع دوربین مداربسته

برای نصب دوربین مداربسته در پارکینگ باید به نوع دوربینی که انتخاب می کنید توجه کنید. توجه به سرپوشیده یا سر باز بودن پارکینگ می تواند در این مورد به شما کمک کند. اگر دوربین مداربسته را برای محیط سرپوشیده انتخاب می کنید می توانید از دوربین دام استفاده کنید. این مدل دوربین مداربسته می تواند روی سقف نصب شود. اگر هم پارکینگ شما سر باز است دوربین بولت بهترین گزینه است.

وضوح تصاویر

برای اینکه دوربین مداربسته در پارکینگ بتواند تصاویر واضح و باکیفیتی را ارائه دهد باید دارای حداقل دو مگاپیکسل یا به صورت FULL HD باشد. این رزولوشن با توجه به عمق میدان دید دوربین مداربسته در پارکینگ بالاتر می رود.

لنز دوربین مداربسته

لنز دوربین مداربسته با توجه به نیاز کاربری افراد تعیین می شود. به عنوان مثال اگر کاربر بخواهد جزییات تصاویر پارکینگ را مشاهده کند، باید از لنز متغیر استفاده کند. در صورتی که جزییات دارای اهمیت نباشند و یک دید کلی هم نیاز کاربر را برطرف کند، لنز ثابت گزینه مناسبی است.

قابلیت دید در شب

همانطور که پیشتر هم ذکر شد، فضای پارکینگ ها معمولا تاریک و یا کم نور است. به همین علت لازم است تا دوربین مداربسته مجهز به قابلیت دید در شب خریداری شود. هنگام خرید به برد دید در شب دوربین مداربسته توجه کنید. دوربین مداربسته مناسب برای پارکینگ معمولا به فیلتر ICR مجهز است. فراموش نکنید که با بررسی دیتاشیت به این نکته نیز توجه کنید.

مقاومت در برابر رطوبت و ضربه

گاهی اوقات سقف پارکینگ کوتاه است. در این شرایط احتمال برخورد اتومبیل با دوربین مداربسته وجود دارد. همچنین احتمال ایجاد رطوبت در این فضا نیز بالا است. به همین جهت برای نصب دوربین مداربسته در پارکینگ به استانداردهای IP و Ik توجه کنید. استاندارد IP نشان دهنده مقاومت بالای دوربین مداربسته در برابر رطوبت و گرد و غبار است. به این ترتیب می توانید مطمئن باشید که آلودگی های فضای پارکینگ به دوربین مداربسته آسیب نمی رساند. دارا بودن استاندارد IK نیز نشان از مقاومت بالای بدنه دوربین مداربسته دارد. به این ترتیب می توانید آسوده خاطر باشید که دوربین نظارتی به سادگی آسیب نمی بیند.

مزایای نصب دوربین مداربسته در پارکینگ

شناسایی چهره و پلاک خودروها یکی از مهم ترین مزایای نصب دوربین مداربسته در پارکینگ است. شناسایی ماشین ها و افرادی که در پارکینگ تردد می کنند یکی از مهم ترین اقدامات برای تامین امنیت است. علاوه بر آن خودروهای افراد ساکن مجتمع نیز به این ترتیب از امنیت بیشتری برخوردار هستند و افرادی که به قصد سرقت به اتومبیل نزدیک شوند، قابل شناسایی خواهند بود. گاهی اوقات نیز ممکن است افراد خلافکار با کمین کردن در پارکینگ و یا با وارد شدن همزمان با خودرو زمانی که در باز است، اقدام به سرقت کیف و لوازم همراه افراد بکنند. نصب دوربین مداربسته در پارکینگ می تواند به پیگیری افراد مجرم در این خصوص نیز کمک بزرگی بکند.

نکات مهم برای نصب دوربین مداربسته در پارکینگ

برای اینکه پارکینگ خود را به دوربین مداربسته مجهز کنید، باید یک سری نکات کلیدی و مهم را به خاطر داشته باشید. رعایت این نکات کمک می کنند تا بتوانید استفاده بهتری از سیستم مداربسته کرده و تصاویر بهتر و باکیفیت تری را دریافت کنید.  اولین نکته توجه به محل نصب دوربین مداربسته است. دقت کنید که دوربین نظارتی در معرض تابش مستقیم نور خورشید نباشد. این اتفاق هم بر کیفیت تصاویر دوربین مداربسته اثر می گذارد و هم به مرور لنز دوربین را خراب می کند. نکته دیگر انتخاب زاویه دید و ارتفاع نصب دوربین است. دوربین مداربسته را در ارتفاع مناسبی قرار دهید که هم تصاویر در دید دوربین قرار بگیرند و هم اینکه از دسترس افراد متفرقه در امان باشند. برخی از پارکینگ ها دارای سقف کوتاهی هستند. در این شرایط باید دوربین مداربسته را در جایی قرار داد که با سقف اتومبیل ها برخورد نکنند. برای ایمنی بیشتر، می توانید از دوربین مداربسته ضد ضربه نیز استفاده کنید.

با نصب دوربین مداربسته پارکینگ امنیت خود را ارتقا دهید

همانطور که ذکر شد، نصب دوربین مداربسته در پارکینگ کمک می کند تا تردد و عبور و مرور افراد و اتومبیل ها را کنترل کرد. این دوربین کمک می کند تا احتمال وقوع جرم و سرقت تا میزان چشمگیری کاهش یابد. اگر هم سرقتی اتفاق بی افتد، می توان با کمک تصاویر دوربین مداربسته سارق را ردیابی کرد. دوربین مداربسته مناسب برای پارکینگ ویژگی هایی دارد که باید به آن توجه کنید. به عنوان مثال با توجه به نور کم اکثر پارکینگ ها، قابلیت دید در شب از اهمیت بالایی برخوردار است. همچنین  وضوح تصویر برای دریافت تصاویری که قابلیت بررسی داشته باشند مهم و ضروری است. سعی کنید حتما دوربینی را خریداری کنید که دارای استاندارد IP باشد. به این ترتیب رطوبت پارکینگ به آن آسیب نمی زند.