نویز در تصاویر دوربین مداربسته و روش های کاهش آن

وجود نویز در تصاویر دوربین مداربسته یکی از مشکلاتی است که پس از نصب و اتمام پروژه ممکن است با آن روبرو شوید. نویز در تصاویر دوربین مدار بسته اغلب به صورت برفک و یا دانه دانه نمایان می شود که باعث کاهش کیفیت تصاویر و عدم وضوح آنها می گردد. وجود نویز در تصاویر می تواند دلایل متعددی داشته باشد که استفاده از سیستم های فاقد کیفیت لازم می تواند یکی از دلایل آن باشد. در این مقاله سعی می کنیم به عموم این دلایل اشاره کرده و حتی الامکان راه حل مناسبی برای رفع آن ها ارائه دهیم.

نویز چیست؟

اصطلاح نویز برای اشاره به تصاویر نامطلوب دانه دانه در تلویزیون یا مانیتور استفاده می شود. نویز حتی می تواند در تصاویر دوربین های حرفه ای نیز نمایان شود، حتی گاهی اوقات در شرایط نور کم پس از عکس گرفتن یا ضبط فیلم با گوشی می توانید آن را در صفحه نمایش تلفن همراه خود ببینید. بنابراین گاهی اوقات نویز بخشی از تصویر است و شما نمی توانید آن را از بین ببرید زیرا بر اثر شرایط نوری نامساعد یا بنا به کیفیت دوربین به وجود می آید. با این حال، گاهی اوقات شما در شرایط نور مساعد نیز مشاهده می کنید که همچنان نویز در تصاویر وجود دارد. معمولا این نویز ناشی از تداخل الکترومغناطیسی، اشکال در نصب یا زیرساخت های نامناسب است. به طور کلی نویز در دوربین مداربسته را می توان به دو دسته تقسیم کرد.

 نویز های ناشی از سیگنال الکترونیکی

این نویزها معمولا به صورت نقاط ریز نمایان می شوند و به علت تقویت بیش از اندازه سیگنال تصویر در نور کم ( هنگام شب ) ایجاد می شوند.

نویز های ناشی از تداخل الکترو مغناطیسی

نویز های ناشی از تداخل الکترو مغناطیسی عموما به صورت خطوط یا موج در تصاویر ظاهر می شوند. این خطوط حتی گاهی اوقات در تصاویر حرکت کرده و مانع دید می شوند. این نوع نویز به علت تداخل امواج الکترو مغناطیسی با سیگنال های مربوط به دوربین مداربسته ایجاد می شوند. افت شدید سیگنال نیز یکی دیگر از دلایل به وجود آمدن نویز الکترومغناطیسی است.

چه عواملی باعث ایجاد نویز می شوند؟

عوامل متعددی وجود دارند که باعث به وجود آمدن نویز در تصاویر دوربین مداربسته می شوند. در زیر به برخی از آنها اشاره شده است:

  1. استفاده از منبع برق نامناسب
  2. استفاده از کابل های با کیفیت پایین
  3. استفاده از دوربین های با کیفیت پایین
  4. استفاده از مبدل های بی کیفیت
  5. بسترسازی نامناسب
  6. داغ شدن بیش از حد دوربین
  7. اتصالات ضعیف
  8. عدم وجود نور مناسب

در ادامه به شرح هر یک از موارد بالا با ذکر جزئیات و روش حل آن می پردازیم.

1. استفاده از منبع برق نامناسب

برای کارکرد صحیح، یک دوربین مداربسته نیاز به دریافت ولتاژ الکتریکی کافی با توجه به دستورالعمل شرکت سازنده است. در بیشتر دوربین های مداربسته این مقدار برابر با 12VDC (ولتاژ مستقیم) است، همچنین دوربین هایی هستند که با انرژی 24VAC (جریان متناوب) کار می کنند. علاوه بر ولتاژ کافی، دوربین باید به اندازه کافی جریان مناسبی را برای کارکرد صحیح دریافت کند و اگر چنین نشود، مشکلات مربوط به تداخل و نویز در تصاویر دوربین مداربسته ممکن است به همراه سایر مشکلات ظاهر شود. این مقدار معمولا کمتر از یک آمپر برای دوربین های معمولی است.

نویز در دوربین مداربسته

2. استفاده از کابل های با کیفیت پایین

  • کابل های کواکسیال

کابل کواکسیال برای انتقال تصویر در دوربین مداربسته به کار می‌رود. در انواع کابل کشی دوربین مدار بسته، کابل کواکسیال در دو نوع RG59 و RG6 در بازار موجود است. کابل کواکسیال از دو رسانا تشکیل شده که لایه‌ای از جنس عایق آن‌ها را از هم جدا کرده است. وسط این کابل یک سیم فلزی قرار دارد. یک لایه عایق غیر رسانا این سیم را پوشانده است و دور آن فویل یا شیلد قرار دارد. لایه‌ی بعدی، کابل رسانای دوم را دارد که به صورت رشته‌ای قرار گرفته است. کابل های که کیفیت پایینی دارند در صورتی که نتوانند مانع از عبور امواج الکترو مغناطیسی شوند نویز ایجاد می کنند و تصویر نهایی دوربین مداربسته دچار نویز می شود و دیگر کیفیت مورد نظر را نخواهد داشت.

بر طرف کردن نویز در دوربین مداربسته

  • کابل های شبکه (UTP)

در میان انواع کابل برای دوربین مدار بسته کابل شبکه که کابل بهم‌تابیده نیز نامیده می‌شود برای انتقال دیجیتال اطلاعات به کار برده می‌شود. هر کابل شبکه شامل 4 زوج بهم تابیده است که مجموعا 8 سیم را تشکیل می‌دهند. برای کاهش نویز در این کابل‌ها از شیلد و فویل‌های حفاظتی استفاده می‌شود.

3. استفاده از دوربین های با کیفیت پایین

ممکن است دوربین مداربسته بکار رفته در سیستم مداربسته کیفیت پایینی داشته باشد و تصاویر با کیفیتی ارائه نکند. بنابراین مهم است که در هنگام خرید، دوربین هایی را انتخاب کنید که حداقل الزامات مورد نیاز برای پروژه شما را داشته باشد. دوربین هایی با مارک متفرقه معمولا با هزینه کمی تهیه می شوند اما اغلب توانایی لازم برای ارائه تصاویر با کیفیت و وضوح بالا به ویژه در شرایط نامساعد مانند شرایط نور کم را ندارند. در حالت ایده آل بهتر است دوربین هایی با نام تجاری معتبر، دفترچه راهنمای محصول و یک شماره تلفن برای پشتیبانی فنی خریداری کنید، در غیر این صورت با مشکلات تصویری جدی مواجه خواهید شد.

4. استفاده از مبدل های بی کیفیت

در هنگام استفاده از کابل های Cat5e یا Cat6 باید از مبدل هایی (یا همان ویدئو بالون ها که وظیفه تبدیل و تقویت سیگنال ها را بر عهده دارد) استفاده کنید که سازگار با تکنولوژی دوربین باشند. مبدل های مخصوصی برای هر یک از تکنولوژی های HDCVI ،HDTVI یا AHD وجود دارد. همچنین از حداکثر فاصله ای که مبدل می تواند برای هر کدام از تکنولوژی ها ارائه کند، در دیتا شیت مبدل و دوربین مطلع شوید.

بررسی نویز در دوربین مداربسته

5. بسترسازی نامناسب

انتخاب مسیر مناسب برای  عبور کابل تصویر دوربین مدار بسته می تواند تا حد زیادی در کاهش نویز تصویر تاثیرگذار باشد .همچنین محل نصب دوربین ها نیز بسیار مهم است و باید در مکانی باشد که کمترین لرزش به دوربین وارد شود. همچنین انتخاب مکان مناسب برای قرار گرفتن دستگاه ضبط DVR یا NVR نیز بسیار مهم است زیرا برخی از محیط ها نویز تصاویر را تشدید می کنند . استفاده از ارت مناسب برای سیستم نظارت تصویری از دیگر عوامل کاهش دهنده میزان نویز در تصاویر دوربین مداربسته است.

6. داغ شدن بیش از حد دوربین

هنگامی که دوربین مداربسته بیش از حد داغ می شود، نویز در تصویر ظاهر می شود، این تا حد زیادی به نوع دوربین مداربسته بستگی دارد که گاهی اوقات به دلیل کیفیت ضعیف آن گرمای زیادی تولید می کند. همچنین ممکن است به علت عدم تهویه مناسب در محل نصب دوربین به ویژه در مکان های بسته که در معرض نور خورشید یا یک منبع گرمای دیگر هستند رخ دهد.

7. اتصالات ضعیف

اتصالات برق و اتصالات کواکسیال را همواره به درستی بررسی کنید. استفاده از کانکتور های BNC با کیفیت می تواند احتمال نویز تصویر را کاهش دهد.

دلایل وجود نویز در دوربین مداربسته

8. عدم وجود نور مناسب

برای تشکیل تصویر در دوربین مداربسته لازم است که نور کافی در محیط وجود داشته باشد، این فاکتوری است شامل انواع دوربین ها می شود. توجه داشته باشید که در ضبط تصاویر در محیط های تاریک همواره نویز ایجاد می گردد. این یک روند طبیعی است و همه دوربین ها این مشکل را با روشنایی کم دارند، اما چنانچه دوربین با کیفیت بالا انتخاب کنید این مشکل به حداقل می رسد. هر چه سنسور تصویر بکار رفته در دوربین بزرگتر باشد، تصویر در شرایط نور کم کیفیت بهتری خواهد داشت.

نویز در دوربین مداربسته

سیستم مداربسته من نویز دارد چطور آن را برطرف کنم؟

بهتر است ابتدا تمامی اتصالات سیستم را چک کنید. ممکن است فیش BNC کمی شل و یا خراب شده باشد. بهترین نوع فیش BNC لحیمی است زیرا دیگر نگران قطعی اتصال آن نخواهید بود. منبع تغذیه متصل به دوربین را چک کنید و در صورت نیاز آن را تعویض کنید. مسیر کابل کشی را چک کنید. در صورت چک کردن تمامی موارد اگر همچنان مشکلی وجود داشت با کارشناسان متخصص ما تماس حاصل نمایید.

آیا نویز میتواند به دلیل مشکلات دوربین ایجاد شود؟

درصد بروز این مشکل خیلی پایین است. عموما نویز در تصاویر دوربین مداربسته به دلیل در نظر نگرفتن اصول استاندارد نصب یا شرایط بد محیطی است. اما بهتر است سلامت دوربین را چک کنید. برای این کار تنها کافی است دوربین را به صورت مستقیم به دستگاه ضبط کننده تصاویر (DVR-NVR) وصل کنید. در صورت وجود نویز مشکل از دوربین خواهد بود.

آیا دوربین تحت شبکه هم مشکل نویز در تصاویر دوربین مداربسته را دارد؟

مشکل نویز در دوربین های تحت شبکه به دلیل نحوه ارسال و دریافت اطلاعات به وجود نمی آید. در واقع سیستم های تحت شبکه مقاومت بسیار بالاتری نسبت به نویزهای الکترومغناطیسی دارند و در صورت بروز مشکل هم به جای وجود نویز در تصویر شما با کاهش سرعت در ارسال اطلاعات یا قطع موقت شبکه رو به رو خواهید شد.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *