سنسور PIR چیست؟

به واسطه نیاز کاربران به سنسور تشخیص حرکت و صرفه جویی در مصرف انرژی و هزینه ها تکنولوژی های تشخیص حرکت زیادی طراحی و تولی شدند. اکثر تکنولوژی های تشخیص حرکت بسیار گران قیمت بودند و کاربران به واسطه قیمت گرانشان تمایلی به استفاده از آن ها نداشتند. سنسور تشخیص حرکت PIR بسیار مقرون به صرفه و کار آمد است و در زمان کمی در بین کاربران از محبوبیت ویژه ایی برخوردار شده است.

سنسور PIR

سنسور تشخیص حرکت PIR چیست؟

همانطور که مستحضر هستید تمامی اجسام دارای طول موج هستند. در واقع طول موج های مختلف برای درجه حرارتهای مختلف است. طول موج اشیاء به واسطه Infrared و یا مادون قرمز دریافت می شود.

نحوه عملکرد سنسور PIR به این صورت است که هیچ اشعه ایی را ساتع نمی کند و تنها از طریق جذب اسعه مادون قرمز کار می کند. این سنسور تنها به امواج بدن انسان حساس است و در صورتی که در میدان دیدش یک شئ با دمای بدن انسان قرار بگیرد و حرکت کند اقدام به ارسال آلارم می کند. واکنش سنسور PIR از طرف شما قابل تعیین است می توانید آن را به گونه ایی تنظیم کنید که در صورت وجود انسان چراغ ها را روشن کند و یا آلارم ارسال کند و سریعا شما را مطلع کند. نحوه تنظیم آلارم سنسور تشخیص حرکت PIR به نوع کاربری شما بستگی دارند که ادامه بیشتر توضیح خواهیم داد.

نحوه کار سنسور تشخیص حرکت PIR

نحوه کار سنسور PIR به گونه ایی است که حرارتها را تشخیص می دهد اما تنها به حرارت های بدن انسان و حیوان واکنش نشان می دهد. به طور مثال اگر قصد دارید برای بهینه سازی مصرف انرژی در بخش کنترل انرژی ساختمان در راه پله ساختمانتان دوربین مداربسته مجهز به سنسور PIR نصب کنید. کمک می کند که در زمان رفت و آمد از راه پله چراغ ها روشن شوند و در صورتی که کسی در راه پله حضور نداشت چراغ ها خاموش بمانند. نیازی نیست نگرانی از جهت نوری که از پنجره به داخل می تابد باشید زیرا سنسور تشخیص حرکت PIR آن را می شناسد و اختلالی در نحوه عملکرد آن ایجاد نمی شود.

می توانید سنسور تشخیص حرکت PIR را در یک اتاق نصب کنید و در برنامه ریزی آن اعلام کنید در صورت عبور و مرور در بازه زمانی مشخصی آلارم بدهد تا شما سریعا خودتان را به محل برسانید. به عنوان مثال دوربین مداربسته تان به سنسور PIR مجهز است و آن را رو به روی در ورودی شرکتتان نصب کردی. در طول روز عبور و مرور در این قسمت کاملا طبیعی است اما در بازه زمانی تعطیلی شرکت در صورت وجود هر گونه حرکتی احتمال وجود سارقین در شرکت وجود دارد و شما هرچه سریعتر باید از آن مطلع شوید که با به کارگیری سنسور پیر این عمل به آسانی امکان پذیر خواهد بود.

نصب دوربین هایلوک مجهز به سنسور PIR

در صورتی که قصد نصب دوربین هایلوک مجهز به سنسور تشخیص چهره PIR را دارید پیشنهاد می کنیم آن را در موقعیتی قرار بدهید که تابش نور مستقیم خورشید باعث ایجاد آلارم های کاذب نشود. بهترین مکان برای نصب دوربین هایلوک مجهز به سنسور PIR دیوارهای بزرگ پشت به نور هستند. البته توجه داشته باشید که در حوالی محل نصبتان نباید فن گردش هوا وجود داشته باشد زیرا این فن ها موجب می شوند که هوای اتاق چندین بار تغیر کند که این امر خود به تنهایی موجب ایجاد آلارم های کاذب خواهد بود.

سنسور تشخیص چهره PIR متوجه تغیرات تابشی ایجاد شده می شود و تمامی بازه دید فعلی اش را با تصویر قبلی مقایسه می کند. تصاویری که به واسطه مادون قرمز ثبت می شوند را به صورت پیکسلی مورد بررسی قرار می دهد حتی اگر 3 پیکسل از تصویر تغییر کرده باشد آلارم را ارسال می کند. البته میزان حساسیت سنسور تشخیص چهره PIR را می توانید تغیر دهید.

نحوه فعالسازی PIR در دوربین آنالوگ

1- دستگاه DVR ورژن 3 هایلوک

انجام تنظیمات موشن :

Menu → Record → Schedule → Enable

ایجاد حساسیت و انتخاب ناحیه مورد نظر :

Menu →Camera → Enable Motion Detection → Enable False Alarm Filter

2- دستگاه DVR ورژن 4 هایلوک

انجام تنظیمات موشن :

Storage → Schedule → Record → Select a Camera → Enable Schedule →Apply

انتخاب ناحیه :

System Maintenance → Event- Normal Event →Motion Detection→ انتخاب دوربین موردنظر → Enable

Area: Enable False Alarm Filter → تعریف حساسیت تصویر و ناحیه مورد نظر

فعالسازی آلارم :

Linkage Action →Normal Linkage →

نحوه فعالسازی PIR در دوربین تحت شبکه (IP)

در ابتدا از طریق مرورگر internet explorer وارد منوي دوربین شوید و تنظیمات زیر را انجام دهید:

 1. انجام تنظیمات موشن در قسمت Configuration-Storage-Schedule Setting:
 2. Configuration →Event →Basic Event →PIR Alarm →Enable
 3. سپس صفحه Arming Schedule را ذخیره کنید.

  اگر فردی در اتاق خوابیده باشد در طول کل شبانه روز سنسور تشخیص چهره PIR آلارم کاذب ارسال می کند؟

  میزان حساسیت سنسور پیر را می توان تنظیم کرد تا به یک غلط خوردن ساده در خواب حساسیت نشان ندهد. اما اگر جا به جایی محسوسی صورت بگیرد به طور حتم سیستم آلارم ارسال خواهد کرد.

  می توان برای سنسور تشخیص چهره PIR بازه زمانی تعیین کرد؟

  جواب مثبت است. شما می توانید برای سنسور PIR تان بازه زمانی مشخص کنید به گونه ایی که تنها در ساعات مشخصی شروع به کار کند و پس از آن کارش را متوقف کند و دوربین مداربسته هایلوکتان به صورت معمول تصاویر را ثبت و ضبط کند.

  آیا حرکات حیواناتی همچون گربه را نیز تشخیص می دهد و آن را مانند انسان یک خاطی فرض می کند؟

  سنسور پیر بر حسب حرارت شناسایی می کند و توانایی تشخیص حیوانات را از انسان ندارد و چون حیوانات همچون انسان موجود زنده هستند و درجه حرارت های یکسانی را ساتع می کنند برای هر دو آلارم ایجاد می کند.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *