دوربین PTZ چیست؟

دوربین PTZ توانایی چرخش به صورت افقی و عمودی را دارد. این دوربین را با نام های دوربین اسپید دام، دوربین گردان و دوربین PTZ می شناسند. دوربین اسپید دام توانایی زوم اپتیکال را دارد. (زوم اپتیکال به معنی زوم بر اجسام دورتر بدون کاهش کیفیت است.) دوربین گردان یکی از پر کاربردترین دوربین ها برای مانیتورینگ و نظارت کنترل شده است که عموماً برای کاربری های ویژه مورد استفاده قرار می گیرد. نحوه عملکرد این دوربین به این صورت است که کاربر برای دوربین اسپید دام یک یا چند Preset تعریف می کنند و دوربین نیز برحسب آن حرکت می کند و یا یک اپراتور حرکات آن را کنترل می کند.

در ادامه می خوانید:

 1. دوربین PTZ چیست؟
 2. کاربرد دوربین گردان
 3. دید در شب دوربین گردان
 4. ZOOM دوربین  PTZ
 5. قابلیت تعقیب خودکار دوربین PTZ ( Auto Tracking )
 6. قابلیت Preset دوربین اسپید دام
 7. چرا به دوربین های گردان PTZ می گویند

  1.دوربین PTZ چیست؟

دوربین گردان را با نام های مختلفی می شناسند که معروف ترین آن دوربین PTZ است. PTZ مخفف عبارت Pan Tilt Zoom است. این نام برحسب نحوه عملکرد دوربین اسپید دام انتخاب شده است. Pan به معنی چرخش به سمت چپ و راست می باشد.Tilt نیز به معنی حرکت عمودی دوربین مداربسته به سمت بالا و پایین است.Zoom  نیز به معنی بزرگنمایی است. به واسطه آن که دوربین اسپید دام می تواند در جهات مختلف بچرخد و تصاویر با کیفیتی را ثبت کند به آن دوربین گردان نیز گفته می شود.

مزایای دوربین مداربسته اسپید دام

 • پوشش فضای وسیع تنها با یک دوربین
 • مجهز به قابلیت تعقیب خودکار (Auto Tracking)می باشد.
 • دارای زوم اپتیکال می باشد و می تواند بدون افت کیفیت بزرگنمایی را بر روی تصاویر انجام بدهد.
 • دوربین های اسپید دام قابلیت تنظیم و برنامه ریزی جهت چرخش، میزان زوم و زمان اجرای آن را دارند.

  2. کاربرد دوربین گردان

  کاربرد اصلی دوربین PTZ برای نظارت دقیق در محیط ها پر رفت و آمد است. از این دوربین برای تعقیب و بزرگنمایی تصاویر در فاصله هایی نچندان کوتاه استفاده می شود. با استفاده از دوربین گردان پس از زوم کیفیت تصویر از بین نخواهد رفت. دوربینPTZ را می توان از طریق یک اپراتور مدیریت کرد و یا با به کارگیری قابلیت PRESET یک برنامه برای آن تعریف کرد تا بر اساس آن تصاویر را به ثبت برساند.

    3.دید در شب دوربین گردان

  برای آنکه تصاویر واضح و قابل قبولی داشته باشیم باید نور کافی به لنز و از آنجا به چیپ تصویر دوربین بتابد تا تصویری قابل قبول در شب و یا تاریکی مطلق تشکیل شود. بعضاً افراد مجبور به نصب دوربین مداربسته در محیطی تاریک هستند که نور کافی در دسترس دوربین قرار ندارد تا تصاویر واضحی را به ثبت برساند اما با وجود ال ای دی های مادون قرمز به کار گرفته شده در طراحی دوربین های اسپید دام دیگر نیازی نیست نگران نور محیط باشید. عموماً دوربین PTZ دارای دید در شب 100 الی 500 متر است که با چک کردن دیتا شیت هر محصول داخل سایت شرکت تولید کننده می توانید میزان برد دید در شب آن را در یابید.

  دوربین گردان می تواند به واسطه دید در شب IR, EXIR, COLORVU تصاویر با کیفیت و قابل قبولی را در نور کم و یا تاریکی مطلق شب ارائه بدهد. تفاوت این سه تکنولوژی دید در شب تنها در کیفیت تصاویری است که ثبت می کنند، دید در شب EXIR تصاویر سیاه و سفید با کیفیتی را در شب ثبت می کند اما دید در شب COLORVU  تصاویر رنگی را در شب ضبط می کند که می تواند برای بررسی جزئیات تصادف، جنایت و… مهم و کاربردی باشد.

    4.ZOOM دوربین PTZ

  Z  انتهای اسم این دوربین مخفف ZOOM است. زوم به کار گرفته شده در این دوربین زوم اپتیکال است که به معنی زوم بر اجسام دورتر بدون کاهش کیفیت است. تنها دوربین هایی با لنز متغیر می توانند از زوم اپتیکال پشتیبانی کنند که تمامی دوربین های اسپید دام دارای لنز متغیر می باشند. در کاتالوگ دوربین مداربسته زوم اپتیکال را با ضریب X نمایش داده می شود. به طور مثال 20X به معنی این است که دوربین می تواند تا 20 برابر فاصله تا سوژه بر روی آن زوم کند. زمانی که شما از زوم اپتیکال استفاده کنید دیدتان محدودتر خواهد شد و جزئیات بیشتری را می بینید.

    5.قابلیت تعقیب خودکار دوربین اسپید دام ( Auto Tracking )

  قابلیت تعقیب خودکار به این معنا است که دوربین گردان بر حسب پارامترهای تعریف شده سوژه را تشخیص می دهد و تا زمان خارج شدن از دید آن را تعقیب می کند و تمامی حرکاتش را ثبت می کند. این ویژگی در دوربین های اسپید دام جدید هایلوک وجود دارد و شما می توانید از آن برای تعقیب سوژه های مورد نظرتان استفاده کنید.

    6.قابلیت Preset دوربین اسپید دام

  با به کارگیری این قابلیت می توانید یک الگوی رفتاری برای دوربین اسپید دام تعریف کنید. به عنوان مثال می توان میزان چرخش، زوایای چرخش، زمان های مختلف چرخش(برای مثال بعد از 5 دقیقه گردش به چپ یا راست…)، زوم دوربین و … را برای دوربین تنظیم نمود. با استفاده از این قابلیت دوربین به صورت خودکار طبق الگوی رفتاری تعیین شده از سمت کاربرد رفتار کرده و سوژه را تعقیب می کند و دیگر نیازی به اپراتور نخواهید داشت.

  به طور مثال می توانید دوربین اسپید دام را برای خط تولید مورد استفاده قرار بدهید و برای آن Preset خاصی را تعریف کنید که تمام مسیر خط تولید را رصد کرده و تصویر برداری کند، در نقطه ایی خاص زوم کند و یا چند ثانیه ایی متوقف شود و بعد مجددا شروع به حرکت کند. در صورتی که بخواهید به صورت دستی دوربین را کنترل کنیدPreset  متوقف خواهد شد و زمانی که کارتان به اتمام برسد انجام دستوراتPreset  از سر گرفته می شود.

    7.چرا به دوربین های گردان PTZ می گویند

  دوربین گران و دوربین PTZ هر دو نام های دوربین مداربسته اسپیددام است که می تواند بدون نیاز به اپراتور محوطه را رصد کند و بدون افت کیفیت برروی نقاط مختلف تصویر زوم کند.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *