استفاده از دوربین مداربسته یکی از بهترین روش های بالا بردن امنیت منزل و یا محل کار به شمار می آید. بسیاری از افراد هنگام خرید دوربین مداربسته اشتباهاتی را انجام می دهند. این اشتباهات می تواند باعث هدر رفتن هزینه ای شود که آن ها برای خرید دوربین مداربسته صرف کرده اند. بنابراین بهتر است قبل از خرید دوربین مداربسته با شرکت های نصب دوربین مداربسته تماس گرفته و با مشاورین آن ها صحبت کنید. در این مقاله به بررسی اشتباهات رایج در خرید دوربین مداربسته می پردازیم پس با ما همراه باشید.

رایج ترین اشتباه در خرید دوربین مداربسته

اشتباهاتی مانند: برند نامناسب، خرید از فروشگاه نامعتبر، توجه به ارزانی یا گرانی کالا و … باعث هدر رفتن بودجه مالی کاربر می شود. در ادامه برخی از اشتباهات رایج در خرید دوربین مداربسته را توضیح می دهیم.

1- خرید ارزان ترین/ گران ترین دوربین مداربسته

یکی از رایج ترین اشتباهات در خرید دوربین مداربسته، کنترل بودجه است. اکثر افراد به سراغ خرید دوربین مداربسته ارزان می روند. اما باید توجه داشته باشید که دوربین های مداربسته ارزان قیمت از کیفیت و دوام کمتری برخوردار هستند. از این رو ممکن است بعد از مدتی دچار خرابی یا اختلالاتی شوند. در مقابل برخی افراد فکر می کنند باید گران ترین دوربین مداربسته موجود در بازار را تهیه کنند تا بهترین عملکرد را داشته باشد. اما این تفکر درست نیست، به همان اندازه که خرید دوربین مداربسته ارزان توصیه نمی شود خرید دوربین مداربسته گران نیز توصیه نمی شود. افراد باید طبق نیاز ساختمان و محل نصب، اقدام به خرید دوربین مداربسته نمایند. برای مثال، اگر قصد نصب دوربین مداربسته در منزل خود را دارید، نیاز به دوربین مداربسته حرفه ای ندارید. در برخی مواقع استفاده از تجهیزات ساده و ارزان نیز کارایی مناسبی خواهند داشت.

2- عدم توجه به برند دوربین مداربسته

عدم توجه به برند دوربین مداربسته، یکی دیگر از اشتباهات رایج در خرید دوربین مداربسته است. دوربین های مداربسته از برند های مختلف، دارای ویژگی های متفاوتی هستند. چنانچه قصد خرید دوربین مداربسته را دارید، ابتدا اطلاعات کافی از انواع برند های دوربین مداربسته را بدست آورید سپس با توجه به کاربری خود اقدام به خرید نمایید. اگر می خواهید با برند های برتر دوربین مداربسته آشنا شوید می توانید مقاله “بهترین نوع دوربین مداربسته کدام است” را مطالعه کنید. با تهیه برند مناسب دوربین مداربسته می توانید از مزایایی از جمله: کیفیت و دوام محصول، گارانتی، در دسترس بودن انواع نرم افزار های لازم، پشتیبانی و… برخوردار شوید.

3- استفاده از دوربین مداربسته گردان برای پوشش ناحیه وسیع

دوربین های اسپید دام از قابلیت چرخش 360 درجه افقی و 180 درجه عمودی برخوردار هستند. برخی افراد تصور می کنند این دوربین ها به دلیل خاصیت چرخشی که دارند، می توانند تمام محیط را در یک لحظه نظارت کنند، اما اینطور نیست. در واقع زمانی که دوربین در یک جهت باشد، جهت دیگر از دید دوربین خارج می شود. بنابراین هر اتفاقی که در آن محدوده بیفتد، از دید دوربین مداربسته شما پنهان می ماند. از این رو برای ایجاد امنیت بیشتر، لازم است تا در جهت مخالف نیز دوربین دیگری نصب کنید.

4- خرید دوربین مداربسته فاقد قابلیت دید در شب

اگر قصد نصب دوربین مداربسته در محیط های کم نور را دارید، باید از دوربین مداربسته مجهز به دید در شب استفاده کنید. از آنجایی که اکثر سرقت ها در تاریکی و هنگام شب اتفاق می افتد، استفاده از دوربین مداربسته با قابلیت دید در شب امری ضروری است. به این ترتیب با استفاده از این دوربین ها می توانید در هنگام شب و در شرایط کم نور، تصاویر را ذخیره کنید.

5- خرید دوربین مداربسته بی سیم

دوربین های مداربسته بی سیم یکی از محبوب ترین دوربین های مداربسته موجود در بازار هستند. در واقع دلیل محبوبیت این دوربین ها، ارزان بودن و نداشتن هزینه کابل کشی است. با این حال خرید این نوع دوربین ها به دلیل محدودیت هایی که دارند توصیه نمی شود. این دوربین ها دارای مشکلاتی از قبیل قطع شدن شبکه و وجود نویز در تصاویر هستند. بنابراین خرید این دوربین ها فقط به خاطر برخورداری از قیمت مناسب، یکی از اشتباهات رایج در خرید دوربین مداربسته محسوب می شود.

6- خرید دوربین مداربسته از شرکت نامعتبر  

هنگام خرید دوربین مداربسته توجه داشته باشید که آن را از یک شرکت معتبر و یا یک فروشنده ی قابل اعتماد تهیه کنید. در صورت غیر قابل اعتماد بودن فروشنده، نمی توان به کالایی که از جانب او عرضه می شود نیز اطمینان کرد. یک شرکت معتبر دوربین مداربسته باید متوجه نوع نیاز شما به دوربین مداربسته شده و با توجه به آن بهترین دوربین را با بهترین قیمت به شما معرفی کند.

7- خرید دوربین WDR برای استفاده در مکان هایی با شدت نور کم یا زیاد

تکنولوژی WDR در دوربین مداربسته زمانی کاربرد دارد که محیطی که قصد تصویر برداری در آن را دارید دارای نور متفاوتی باشد. بنابراین استفاده از این دوربین ها در فضاهایی که اغلب نور ثابتی دارند توصیه نمی شود. برای تصویر برداری در محیط های کم نور می توانید از دوربین مداربسته با قابلیت دید در شب استفاده کنید.

8- خرید دوربین وریفوکال برای محیط داخلی

استفاده از دوربین مداربسته با لنز وریفوکال این امکان را به کاربر می دهد تا زاویه دید دوربین را متناسب با نیاز خود تنظیم کند. به همین دلیل این دوربین ها نسبت به دوربین های با لنز ثابت از قیمت بالاتری برخوردارند. استفاده از این دوربین ها در محیط های داخلی مانند اتاق توصیه نمی شود. اگر قصد نصب دوربین مداربسته در محیط های داخلی را دارید می توانید از دوربین مداربسته با لنز ثابت استفاده کنید.

9- انتخاب اشتباه در خرید دوربین بولت و دام

اگر قصد دارید دوربین مداربسته را در فضای بیرونی نصب کنید، دوربین های بولت با توجه به بدنه فلزی و مستحکمی که دارند گزینه ی مناسبی هستند. دوربین های بولت اغلب بر روی دیوار نصب می شوند. هم چنین برای فضاهای داخلی دوربین های دام توصیه می شوند. این دوربین ها بیشتر بر روی سقف نصب می شوند. پس هنگام خرید دوربین مداربسته توجه داشته باشید که می خواهید ازآن در چه فضا و محیطی استفاده کنید.