ارتفاع نصب دوربین مداربسته یکی از نکاتی است که هنگام نصب دوربین مداربسته باید به آن توجه شود. قرار گرفتن دوربین مداربسته در محل و ارتفاع مناسب موجب پیشگیری از دزدی و جرایم بسیاری می شود. حتی بهترین دوربین مداربسته نیز قادر نخواهد بود در محل و ارتفاع نامناسب کار خود را به درستی انجام دهد. در این مقاله قصد داریم در مورد اهمیت ارتفاع نصب دوربین صحبت کنیم پس با ما همراه باشید.

آنچه در این مقاله می خوانید:

  1. اهمیت ارتفاع محل قرارگیری دوربین مداربسته
  2. در نظر گرفتن کیفیت و دقت دوربین مداربسته
  3. ارتفاع مناسب برای نصب دوربین مداربسته در فضای داخلی
  4. فضای بیرونی و ارتفاع مناسب نصب دوربین مداربسته
  5. نصب دوربین مداربسته جلوی درب ورودی
  6.  توجه به پنجره ها هنگام نصب دوربین
  7. نصب دوربین مداربسته در حیاط منازل
  8. ارتفاع استاندارد نصب دوربین مداربسته کنترل ترافیک
  9. ارتفاع نصب نامناسب دوربین های مداربسته منجر به چیزی می شود

1- اهمیت ارتفاع محل قرارگیری دوربین مداربسته

از جمله نکات مهم در نصب دوربین مداربسته، قرار گرفتن آن در ارتفاع استاندارد است. توجه داشته باشید که رعایت نکردن اصول نصب در تعیین ارتفاع دوربین مداربسته باعث می شود که دوربین مداربسته ی شما کارایی مطلوب نداشته باشد. قرار دادن دوربین مداربسته در ارتفاع زیاد موجب زیاد شدن فاصله ی دوربین از سوژه ها می شود. در صورتی که بخواهید با زوم و بزرگ نمایی روی سوژه ها آن ها را ببینید، کیفیت تصویر شما پایین آمده و حتی ممکن است تصویر کشیده شود.

دوربین های دید در شب دارای برد محدودی هستند. اگر این دوربین ها در ارتفاع بسیار بالایی نصب شوند به علت فاصله، برد کمتری را پوشش می دهند. دلیل آن این است که زمانی که فاصله زیاد باشد نور مادون قرمز تا نزدیکی سوژه را روشن می کند و به خود سوژه ی مورد نظر نمی رسد. در این مواقع شما تصویر خوب و مطلوبی نخواهید داشت. ارتفاع نامناسب نصب دوربین مداربسته گاهی دوربین را در معرض عواملی مانند وزش باد و طوفان، دسترسی های غیر مجاز و نور بیش از حد قرار می دهد.

2- در نظر گرفتن کیفیت و دقت دوربین مداربسته

دوربین های مداربسته در انواع کیفیت ها در بازار عرضه می شوند. اگر به دنبال ارتفاع مناسب برای نصب دوربین خود هستید، باید به توانایی دوربین خود دقت کنید. در صورت استفاده کردن از دوربین با کیفیت، با کمی بالا و پایین کردن ارتفاع استاندارد مشکلی ایجاد نمی شود و تصاویر با کیفیتی خواهید داشت. حال اگر دوربین شما از قدرت و کیفیت کافی برخوردار نباشد، قادر نخواهد بود در هر ارتفاعی کار خود را به بهترین نحو انجام دهد. در نتیجه هنگام خرید دوربین مداربسته به کیفیت آن دقت نمایید و با توجه به آن دوربین را در ارتفاع مناسب نصب کنید.

3- ارتفاع مناسب برای نصب دوربین مداربسته در فضای داخلی

در فضاهای داخلی مانند خانه برای یافتن محل مناسب نصب دوربین، ارتفاع دیوار و سقف تعیین کننده هستند. ارتفاع دیوار و سقف معمولا 2/5 تا 3 متر است. نصب دوربین indoor در ارتفاعات بالاتر موجب ارائه تصاویری می شود که کیفیت خوبی ندارند. نصب دوربین مداربسته در فضاهایی که ارتفاع سقف آن ها 2/5 متر یا کمتر است، بر روی سقف انجام می شود. در مکان هایی که ارتفاع سقف 2/5 الی 3 متر است می توانید نصب دوربین را بر روی یک ستون و یا دیوار انجام دهید. پس می توان نتیجه گرفت که ارتفاع استاندارد محل قرارگیری دوربین مداربسته در فضای داخلی در بازه ی دو و نیم متر تا سه متر است. عدم رعایت ارتفاع استاندارد در فضای داخلی بیشتر محدوده و فضای تحت پوشش را تغییر می دهد و کمتر جزئیات متاثر می شوند.

4- فضای بیرونی و ارتفاع مناسب نصب دوربین مداربسته

در هنگام نصب دوربین مداربسته در فضای بیرونی یا outdoor، حریم خصوصی افراد از جمله مواردی است که باید رعایت شود. معمولا دوربین های مداربسته ی outdoor در فاصله ی بالاتری از دوربین های indoor نصب می شوند. علت این امر عدم دسترسی افراد به دوربین و آسیب نرسیدن به آن است. مناسب ترین ارتفاع برای نصب دوربین های مداربسته در فضای خارجی بین 3 تا 4 متر است. دوربین هایی که مجهز به قابلیت زوم اپتیکال و لنز وریفوکال هستند را در ارتفاعات بالای 4 متر نیز می توانید نصب کنید.

5- نصب دوربین مداربسته جلوی درب ورودی

با نصب دوربین مداربسته جلوی درب ورودی منزل یا محل کار می توانید به کاهش میزان سرقت کمک کنید. هم چنین می توانید از زمان دقیق رفت و آمد کارمندان و افراد مطلع شوید. هنگام قرار دادن دوربین مداربسته در جلوی درب ورودی، آن را در بالاترین قسمت ممکن نصب کنید تا امکان دسترسی به آن کاهش یابد.

6- توجه به پنجره ها هنگام نصب دوربین

بسیاری از سارقین برای نفوذ به خانه از طریق پنجره اقدام می کنند. بنابراین بهتر است دوربین را طوری قرار دهید که مشرف به پنجره ها باشد. از آنجایی که طبقه اول ساختمان ها دید خوبی به خیابان ندارند، بیشتر در معرض آسیب هستند. بنابراین پشت پنجره طبقه محل مناسبی برای نصب دوربین مداربسته است.

7- نصب دوربین مداربسته در حیاط منازل

یکی از مکان های مورد نظر سارقین جهت ورود به ساختمان، حیاط منازل است. برای نظارت بر حیاط خانه پیشنهاد می شود از دوربین هایی که دارای استاندارد IP و IK هستند استفاده کنید. این دوربین ها در برابر عوامل محیطی مانند باران، نور آفتاب و .. مقاوم هستند. استاندارد IK دوربین را در برابر ضربه و استاندارد IP دوربین را در برابر گرد و غبار محافظت می کند.

8- ارتفاع استاندارد نصب دوربین مداربسته کنترل ترافیک

هنگام نصب دوربین مداربسته کنترل کیفیت بایستی اصل پوشش تصویر را رعایت کنید. نصب دوربین در ارتفاع مناسب باعث می شود که بهترین دید را داشته باشید. توجه داشته باشید که ارتفاع نصب باید به گونه ای باشد که پلاک خودرو ها به راحتی خوانده شود. دوربین های کنترل ترافیک باید از قابلیت دید در شب بهره مند باشند تا در هنگام بروز تخلف در شب آن را شناسایی کنند.

9- ارتفاع نصب نامناسب دوربین های مداربسته منجر به چیزی می شود

در صورتی که دوربین های مداربسته خارجی در ارتفاع کم و در دسترس عموم نصب شوند، با راحتی بیشتری تخریب خواهند شد. سارقان و خلافکاران با اسپری رنگی، قطع کردن سیم ها و کابل ها و … این کار را انجام می دهند. شما می توانید با قرار دادن دوربین مداربسته در ارتفاع بالا، مانع از دست کاری آن توسط سارقان شده و هم چنین محدوده نظارت گسترده تری را فراهم کنید.